środa, 15 lipca 2020

Środki ochrony indywidualnej - sprzęt ochrony dróg oddechowych (filtrujący i pochłaniający)

W pierwszej części artykułu dotyczącego środków ochrony indywidualnej, omówiony zostanie sprzęt filtrujący i pochłaniający.


SPRZĘT OCHRONY UKŁADU ODDECHOWEGO
SPRZĘT FILTRUJĄCY I POCHŁANIAJĄCY

Maska pełnotwarzowa:

  • z odpowiednio dobranym filtrem, pochłaniaczem lub filtropochłaniaczem zapewnia ochronę układu oddechowego, oczu oraz całej twarzy przed czynnikami CBRN.
  • jest zalecana jako podstawowy i uniwersalny sprzęt ochronny dla personelu medycznego
  • musi spełniać normę EN 136 (sprzęt ochrony układu oddechowego - maski - wymagania, badanie, znakowanie).

Maska pełnotwarzowa z mocowaniem "RD 40" filtropochłaniaczy


Maska pełnotwarzowa z mocowaniem "bagnetowym" filtropochłaniaczy



Podział filtrów i pochłaniaczy:


Podział pochłaniaczy gazowych:

  • Klasa 1 - pochłaniacze o niskiej pojemności sorpcyjnej, przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o stężeniu objętościowym w powietrzu nie przekraczającym 0,1% (1.000 ppm).
  • Klasa 2 - pochłaniacze o średniej pojemności sorpcyjnej, przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o objętościowym stężeniu w powietrzu nie przekraczającym 0,5% (5.000 ppm).
  • Klasa 3 - pochłaniacze o wysokiej pojemności sorpcyjnej, przeznaczone do ochrony przed gazami lub parami o objętościowym stężeniu w powietrzu do 1% (10.000 ppm).

Podział filtrów:

  • Klasa 1 - (P1) - skuteczność filtracji 80% - stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi o niskiej toksyczności dla których NDS ≥2mg/m3.
  • Klasa 2 - (P2) - skuteczność filtracji 94% - stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej i średniej toksyczności  dla których NDS ≥0,05mg/m3.
  • Klasa 3 - (P3) - skuteczność filtracji 99,95% - stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności dla których NDS <0,05mg/m3.

Filtropochłaniacze muszą spełniać normę EN 14387 (sprzęt ochrony układu oddechowego - pochłaniacze i filtropochłaniacze - wymagania, badanie, znakowanie).

Filtry, pochłaniacze, fitropochłaniacze należy wymienić gdy wyczuwalny jest zapach substancji chemicznej lub/i kiedy występują opory oddechowe. W zagrożeniach biologicznych sprzęt należy wymienić i zutylizować po każdej ekspozycji. Brak jest badań dotyczących czasu pracy i ewentualnej wymiany.
Nie należy stosować powyższego sprzętu gdy stężenie tlenu w powietrzy wynosi mniej niż 17%.
Uniwersalny filtropochłaniacz


Półmaska ochronna:

  • z odpowiednio dobranym filtrem, pochłaniaczem lub filtropochłaniaczem zapewnia ochronę tylko układu oddechowego, nie chroni oczu oraz odsłoniętej części twarzy.
  • musi spełniać normę EN 140 (sprzęt ochrony układu oddechowego – półmaski i ćwierć maski – wymagania, badanie, znakowanie) oraz EN 149 (sprzęt ochrony układu oddechowego – półmaski filtrujące do ochrony przed cząstkami – wymagania, badanie, znakowanie).


Półmaska ochronna z możliwością mocowania filtrów, pochłaniaczy i filtropochłaniaczy


Serdecznie pozdrawiam, Kamil.




Piśmiennictwo:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz